Говор интегритета

 

Поштоване колегице и колеге, државни службеници, донатори Фонда за реформу јавне управе, пословни партнери Канцеларије координатора за реформу јавне управе, цијењени представници невладиног сектора у БиХ, уважени грађани.
Свјесни чињенице да је корупција у нашој земљи само један од проблема с којима се суочавамо на путу ка Европској унији, од самог оснивања Канцеларије наше активности смо усмјерили ка достизању нулте стопе толеранције на корупцију. Унапређујући интерне процедуре и до сада смо стварали, а што чинимо и даље, амбијент у којем неће бити мјеста било каквим неправилностима.

Задовољство ми је да данас сарађујем са колегама и колегицама којима су етика и морал на високој љествици личних и професионалних начела.

Корупцију не желимо у дворишту не само због наших властитих етичких и моралних увјерења већ и због донатора који су нашој институцији повјерили новац на управљање. Донатори су уложили новац за провођење реформе јавне управе, а ми смо токове новца учинили отвореним и транспарентним.

Били смо међу првим институцијама на државном нивоу које су усвојиле властити Етички кодекс, те и на тај начин потврдили да ћемо поштовати прописе, доносити исправне одлуке, а да при томе нећемо прибавити користи за себе и друге, као и да ћемо бити увијек на услузи грађанима.

Усвојили смо Акциони план за борбу против корупције, а у складу с њим и отворили канале за све вас, који имате сазнања или доказе, да пријавите неправилности. Израдили смо и План интегритета за борбу против корупције кроз који смо анализирали сва радна мјеста и процесе, те предложили мјере и активности да бисмо могућности за евентуалне неправилности свели на минимум.

Моралних и етичких принципа придржавам се како у професионалном тако и у приватном животу. Стога, и од својих колега тражим и очекујем да у оквиру својих права, обавеза и овласти поштују начела: законитости, објективности, професионалне непристрасности, одговорности, ефикасности, транспарентности, економичности и правичности. Такође, очекујем да својим понашањем никада не умањимо лични и углед наше институције.

Поштоване колегице и колеге,

Позната ми је чињеница да су они који пријављују корупцију данас изложени разним облицима малтретирања и осудама, тако да нећу дозволити да сви ви који у доброј вјери пријавите корупцију будете томе изложени. Лично сматрам да особе које указују на аномалије у друштву требају бити награђене за храброст, а никако кажњене.

Зато вас позивам да користите отворене канале за пријаву неправилности, да нам укажете на могуће грешке и пропусте, као и да помогнете да заједно радимо што ефикасније, транспарентније, одговорније и професионалније.

Дарко Касап

Koordinator za reformu javne uprave

 

Како пријавити корупцију?

Канцеларија координатора донијела је Правилник о пријављивању неправилности и/или корупције, поступању по пријавама неправилности и/или корупције и заштити запосленог који пријави неправилност и/или корупцију у Канцеларији координатора за реформу јавне управе, којим се дефинишу начини, канали и права и обавезе лица које жели да поднесе пријаву.

У смислу овог Правилника:

а) под корупцијом се сматрају све радње које имају обиљежје кривичног дјела;
б) под другим неправилностима се сматрају радње које представљају кршење етичког кодекса или дисциплинске повреде, односно радње које имају обиљежје прекршаја.

 

Врсте пријављивања неправилности и/или корупције

(1) Пријављивање може бити повјерљиво или анонимно.

(2) Повјерљиво пријављивање јесте пријављивање код којег је Комисији познат идентитет лица које је поднијело пријаву.

(3) Анонимно пријављивање јесте пријављивање без навођења идентитета подносиоца пријаве.

 

Начини запримања пријава неправилности и/или корупције

Пријава неправилности и/или корупције ће се у Канцеларији запримати на два начина и то:

  1. путем мејл адресе korupciju@parco.gov.ba;
  2. путем поште адресиране на Канцеларију са назнаком “не отварати – пријава неправилности”.

Пријављивање се врши на обрасцу пријаве.

Пријавни образац можете прузети испод:

Пријавни образац корупција/неправилност