Иако свих десет кантоналних влада има званичну веб страницу и функционалан претраживач са изузетком Владе ЗХК, ниједна влада нема објављен органиграм, а биографија премијера може се наћи само код Владе ХНК, речено је радионици за државне службенике која је организована у Сарајеву 18.05.2022. године.
На радионици су презентовани резултати мониторинга отворености кантоналних влада и скупштина у БиХ за 2021. годину, којим је обухваћено свих десет кантона.
“Резултати су показали да тек једна институција задовољава нешто више од 50 одсто индикатора, а евидентно је да би се резултати, како влада тако и скупштина, могли унаприједити”, оцијењено је на радионици.
Радионицу су организовали Удружење грађана (УГ) Зашто не и Транспаренси Интернешнел у БиХ а на њој су презентоване активности Савјетодавног тијела Савјета министара БиХ за имплементацију иницијативе “Партнерство за отворену власт” (ОГП).
Како је изјавила пројектна менаџерка из УГ “Зашто не” Данира Каровић, тек три кантоналне владе – ТК, БПК и ЗДК имају објављен Програм/План рада, док се квартални или полугодишњи извјештаји о раду не могу пронаћи ни код једне владе.
“Нешто више од половине кантоналних влада благовремено објављује дневни ред са материјалима за наредну сједницу но то није пракса у случају влада БПК Горажде, УСК, ПК и ХНК”, оцијенила је Каровић.
Према ријечима државног координатора за реформу јавне управе Драгана Ћузулана, Канцеларија координатора за реформу јавне управе (ПАРКО) кандидовао је двије мјере које тренутно проводи.
“Једна се односи на унапређење проактивне транспарентности, а друга на координацију развоја екосистема отворених података (јавног подактовног добра). Неке активности су завршене, неке се проводе, а неке ће бити проводене до почетка септембра 2023. године”, најавио је Ћузулан.
Појаснио је да кроз прву мјеру је циљ повећати укљученост институција у истраживање о проведби стандарда проактивне транспарентности, унаприједити капацитете државних службеника и руководилаца институција о проактивној транспарентности.
“Такође, циљ нам је провести једном годишње истраживање о испуњености стандарда проактивне транспарентности и о томе извијестити Савјет министара БиХ, као и надоградити софтвер за мјерење и истраживање о проактивној транспарености”, додао је Ћузулан.
Напомиње да Канцеларија тренутно проводи четврто по реду истраживање међу институцијама Босне и Херцеговине, након чега ће и јавно презентовати податке о транспарентности управе.
“Што се тиче друге мјере кроз један пројекат техничке подршке завршен је пилот пројекат израде ИТ апликације Опен Дата Портал за Вијеће министара БиХ, те су проведене обуке кључних корисника о кориштењу апликације, и постављен први тестни дата сет Агенције за статистику БиХ. Портал је направљен по узору на архитектуру европског портала отворених података и кориштењем истих и компатибилних технологија”, објаснио је Ћузулан.