Sistem upravljanja ljudskim potencijalima (ULJP) u javnoj upravi, osim transparentnosti i pravičnosti, treba biti zasnovan i na principima meritornosti, profesionalizma, afirmiranja i nagrađivanja efikasnosti u radu.
Politika u oblasti ULJP-a predstavlja ključni faktor u odgovorima na izazove priključenja BiH Evropskoj Uniji. Acquis, između ostalog,sadrži odredbe o obavezi pružanja jednakih šansi kandidatima kod zapošljavanja, koje su dodatno potvrđene kroz principe borbe protiv korupcije. Ove politike, osim principa meritornosti prilikom zapošljavanja i unaprijeđenja ljudi, definišu i pitanja pristupa državnoj službi, obavezi popunjavanja imovinskog kartona i rotacije osoblja na najodgovornijim pozicijama.
Strategija predviđa kontinuirani razvoj i modernizaciju politike u oblasti ljudskih potencijala. Opšti cilj je razviti profesionalnu, politički nepristrasnu, nacionalno izbalansiranu, etičnu, stabilnu i aktivnu javnu upravu, koja će biti poštovana i sposobna da pruža efikasne usluge i vladama i građanima.
Akcioni plan 1 strategije reforme javne uprave identifikuje sljedeće primarne aspekte u oblasti upravljanja ljudskim potencijalima, u okviru kojih će se provoditi reformske mjere i aktivnosti:
- usklađeni pristup modernoj praksi ULJP-a
- organizaciono uređenje
- upravljanje informacijama
- planiranje ljudskih potencijala
- regrutovanje i odabir
- upravljanje učinkom
- obuka i razvoj
- plate
- disciplina
- podrška osoblju
- upravljanje različitostima.
Ova oblast, kao i konkretne mjere, rokovi i nadležne institucije detaljno su opisani u Strategiji reforme javne uprave i Akcionom planu 1.