Međuvladini pregovori o razvojnoj saradnji između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Njemačke, održani su 7. novembra 2024. godine u Berlinu.

U delegaciji BiH su, uz predstavnike Ministarstva vanjskih poslova BiH koji su predvodili delegaciju, bili i predstavnici Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa, Ministarstva finansija i trezora, Ministarstva civilnih poslova, te Ureda koordinatora za reformu javne uprave, kao i predstavnici institucija Federacije BiH.

Bilateralni odnosi između BiH i SR Njemačke razvijani kroz decenije saradnje, dokaz su zajedničke predanosti razvoju, prosperitetu i stabilnosti, posebno u vremenu kada se suočavamo s globalnim izazovima, od učinaka klimatskih promjena do privrednog oporavka i reforme upravljanja

Tokom pregovora SR Njemačka izrazila je spremnost da kroz razvojnu saradnju nastavi podršku razvoju BiH, te se obavezala da će Bosni i Hercegovini osigurati novi iznos od 157.7 miliona eura za bilateralnu tehničku i finansijsku saradnju za period 2024-2025.

Kroz ovu saradnju implementirat će se regionalni projekti koji doprinose raznim sektorskim razvojnim inicijativama vezanim za pristup BiH u EU.

Ispred Ureda koordinatora za reformu javne uprave na pregovorima su učestvovale Amira Mašović, zamjenica koordinatora i Aneta Raić, šefica Jedinice za donatorsku koordinaciju, finansije, nadzor i evaluaciju.

Prije svega iskoristile su priliku da se u ime Ureda koordinatora za reformu javne uprave zahvale Vladi Savezne Republike Njemačke na dosadašnjoj pomoći koja je bila fokusirana i doprinijela je razvoju naših kapaciteta. Saradnja sa Njemačkom kroz „Program jačanja javnih institucija“ koji je implementirao GIZ u periodu 2010-2020. godine, a na osnovu Sporazuma o tehničkoj saradnji između Bosne i Hercegovine i Savezne Republike Njemačke iz 1995.godine, značajno je pomogla proces reforme javne uprave u BiH.

Kako je data saglasnost za početak pregovora o pristupanju Bosne i Hercegovine Evropskoj uniji, a uzimajući u obzir da je reforma javne uprave dio „fundamental first“ (ključnih zahtjeva) i da se nalazi u Klasteru 1 (temeljna pitanja) pregovaračkog procesa (otvara se prvi, a zatvara zadnji), istaknuta je potreba za podršku u realizaci uvjeta za pristupanje.

Jedna od mogućih aktivnosti bi bila podrška u implementaciji preporuka Specijalne grupe za reformu javne uprave (PAR SG), zatim ekspertska/tehnička podrška Uredu, kao i podrška implementaciji dijela aktivnosti iz cjelodržavnog PAR strateškog okvira 2018-2027 i pripadajućeg Revidiranog akcionog plana u periodu 2025-2027. godina.