
U saradnji s Vladom Županije Posavske i uz potporu SIGMA-e, Ured koordinatora za reformu javne uprave BiH i Federalno ministarstvo pravde organizirali su u dvorani hotela Navis u Orašju Okrugli stol o jačanju političke podrške procesu reforme javne uprave u Bosni i Hercegovini.
Na početku skupa obratili su se ministar pravosuđa i uprave Županije Posavske Mirsad Ahmetović, koordinator za reformu javne uprave BiH Darko Kasap, koordinator za reformu javne uprave Federacije BiH Željko Škarica, te predsjednik Vlade Županije Posavske Đuro Topić.
Okruglom stolu nazočili su i predstavnici SIGMA-e, Egle Rimkute i Goran Forbici, kao i predstavnici Delegacije Europske unije u BiH, županijskih i kantonalnih vlada te koordinatori za reformu javne uprave.
Predstavljene su aktivnosti reforme javne uprave na razini Federacije BiH, Zakon o državnoj službi i Strategija za e-Upravu, kao i koja bi uloga trebala biti županijskih / kantonalnih koordinatora u procesu reforme javne uprave. Glavne teme razgovora bile su jačanje političke podrške procesu reforme te podrška SIGMA-e u izradi Mape puta za jačanje političke podrške reformi.
„Prije svega, zahvaljujem predsjedniku Vlade Županije Posavske, Đuri Topiću, koji je prihvatio domaćinstvo ovog okruglog stola. Bosna i Hercegovina je izrazito složena kada je u pitanju samoupravljanje. Županije, odnosno kantoni, u određenom su dijelu bili izostavljeni prilikom izrade Strateškog okvira za reformu javne uprave i Akcijskog plana. No, u samom Strateškom okviru predviđena je mogućnost da Federacija BiH preko županijskih / kantonalnih koordinatora za reformu javne uprave ima svoje tijelo koje svaka vlada posjeduje, kako bi zajednički djelovali u provedbi Akcijskog plana i predviđenih aktivnosti. Sličan sastanak održan je prije pet godina u Sarajevu, kada smo usvojili Strateški okvir za reformu javne uprave. Međutim, zbog političke nestabilnosti u državi, reforma je bila zaustavljena do 2025. godine. Danas imamo upućen Akcijski plan svim vladama na usvajanje, a planiramo ga provesti do 2027. godine. Kada je u pitanju Federacija, izuzetno je važno aktivno uključiti županije, odnosno kantone. Upravo zato je održan današnji okrugli stol,“.
Današnji okrugli stol predstavlja važan iskorak u uključivanju županija i kantona u proces reforme javne uprave, na razini Federacije BiH. Reforma javne uprave ne može i ne smije biti ograničena samo na institucije Vijeća ministara BiH, entitete ili Brčko Distrikt – ona mora biti sveobuhvatna i uključivati sve razine vlasti koje imaju odgovornost prema građanima. Županije i kantoni ključni su u provedbi mnogih mjera reforme, bilo da se radi o profesionalizaciji službenika, digitalizaciji uprave ili modernizaciji usluga. Želimo da kroz političku odgovornost kantoni i županije, zajedno sa svojim ministrima i predsjednicima vlada, aktivno sudjeluju u reformi javne uprave BiH, jer bez njih reforma neće biti cjelovita ni održiva.
U tom kontekstu, želim istaknuti da koordinator za reformu javne uprave Federacije BiH, uz našu tehničku podršku, planira posjetiti sve županije i kantone. Cilj ovih posjeta je direktan razgovor s predstavnicima županijskih vlada, resornih ministarstava i koordinatorima za reformu, kako bismo zajednički identificirali specifične izazove, potrebe i mogućnosti svake županije i kantona.
Također, koordinator za reformu javne uprave Federacije BiH najavljuje dodatne aktivnosti koje će uključiti sva resorna ministarstva i koordinatore iz županija i kantona u tematske sastanke, zajedničko planiranje i konkretnu realizaciju reformskih mjera. Samo otvoren i partnerski pristup može osigurati napredak koji će građani zaista osjetiti.
„Danas iz Orašja šaljemo jasnu poruku: županije i kantoni nisu i ne smiju biti promatrači, već aktivni akteri u ovom procesu. Bez njih reforma ne može biti potpuna ni održiva,“ izjavio je koordinator za reformu javne uprave BiH, Darko Kasap.
„Veseli me što se danas u Orašju održava okrugli stol te što ćemo dati svoj doprinos ubrzavanju procesa reforme javne uprave u BiH. Ovdje su predstavnici županija i kantona Federacije, a mi u Županiji Posavskoj nastojimo stvoriti pretpostavke za modernu, brzu i učinkovitu javnu upravu, u suradnji s našim dvjema općinama i gradom. Proces digitalizacije započeli smo zajedno sa Sveučilištem u Mostaru i vjerujem da će trajati nekoliko godina, no na kraju ćemo digitalizirati sve usluge, omogućujući građanima da većinu poslova obave od kuće, putem interneta, bez potrebe za odlaskom u urede i na šaltere,“ rekao je predsjednik Vlade Županije Posavske, Đuro Topić.
Na svim razinama u BiH usuglašen je Akcijski plan, a što se tiče Federacije, prikupljena su sva mišljenja i očekujemo da će sljedeći tjedan Akcijski plan biti upućen Vladi Federacije na usvajanje. Do sada je Federalno ministarstvo pravde već poduzelo određene aktivnosti u skladu s Akcijskim planom, osobito u području digitalne transformacije. Izmijenjen je Zakon o upravnom postupku koji sada omogućava korištenje elektronskog dokumenta i elektronskog potpisa, te je uspostavljeno jedinstveno upravno mjesto na kojem građani mogu podnijeti više zahtjeva vezanih uz određenu upravnu stvar.
„Cilj današnjeg Okruglog stola jest ojačati suradnju Federacije s kantonima i županijama, budući da uskoro očekujemo usvajanje revidiranog Akcijskog plana te pojačanu suradnju između Federacije i županijskih odnosno kantonalnih vlasti. Nadam se da će ovo biti prvi korak prema većoj i uspješnoj suradnji,“ izjavio je koordinator za reformu javne uprave Federacije BiH, Željko Škarica.