Edukacijski fakultet Sveučilišta u Travniku bio je domaćin prve Međunarodne statističke konferencije SSE 2022 koja je održana 27. i 28. svibnja 2022. godine.
Pokrovitelj konferencije bilo je Ministarstvo obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta Srednjobosanske županije, a partner konferencije je Fakultet za tehničke studije Sveučilišta u Travniku te koorganizator Učiteljski fakultet Sveučilišta u Zagrebu.
Nakon protokolarnog dijela otvaranja konferencije, upriličeno je izlaganje radova.
Prof. dr. Ferid Otajagić, zamjenik državnog koordinatora za reformu javne uprave govorio je o temi: Pravna i faktična jednakopravnost država u međunarodnim odnosima.
Sama povelja Organizacije Ujedinjenih naroda (OUN) predviđa da “organizacija počiva na suverenoj jednakosti svih njenih država”. Međutim, sa uvođenjem u Vijeće sigurnosti OUN-a stalnih pet članica i to sa pravom veta ta pravna jednakost se narušava.
Izazovi, odnosno ratovi na kraju 20. i početkom 21. stoljeća pokazali su da je faktička ili realna jednakost država u međunarodnim odnosima još više neostvariva i ispoljava se kao očita nejednakost. Zbog toga, prof. dr. Otajagić i kooautori rada mr. Mehmed Halilović, ambasador Bosne i Hercegovine i mr. Bojan Jožanc, diplomata u Ministarstvu vanjskih poslova Bosne i Hercegovine smatraju da je Povelja Ujedinjenih nacija već zastarijeli ustav Svjetske organizacije.
U kontekstu toga, iniciraju i predlažu izmjena Povelje OUN-a u smislu uspostavu istinske jednakosti svih suverenih država. Kao perspektivu ističu nužnost jačanja integracija, učinkovitosti i operativnosti međunarodnih institucija i međunarodnog prava.
Sudionici konferencije bili su ugledni stručnjaci u svojim oblastima i gosti iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije, SAD-a i Kosova kao i studenti Edukacijskog fakulteta Sveučilišta u Travniku. Oni su govorili o temama, između ostalog, “Doprinos statistike unaprijeđenju menadžmenta u obrazovanju”, “Ocjenjivanje i vrednovanje u učenju matematike”, “Softverske platforme na visokoškolskim ustanovama tokom COVID-19”, “Efekti primjene informacionih tehnologija u javnoj upravi Bosne i Hercegovine”, “Komparativna analiza plaćanja, informacijska sigurnost i kriptografija” i dr.
Značaj same konferencije ogleda se u jedinstvenoj prilici za međusobnu razmjenu pristupa i primjera dobre prakse između profesora, domaćih i stranih stručnjaka.