Četvrti sastanak Posebne skupine za reformu javne uprave između EU i BiH održan je danas putem video-konferencije.
Političkim dijalogom na visokoj razini o reformi javne uprave, koji je održan u prvom dijelu sastanka, sa strane BiH kopredsjedavao je Josip Grubeša, ministar pravde BiH, a sa strane EU Genoveva Ruiz Calavera, direktorica za Zapadni Balkan u DG NEAR-u.
U okviru političkog dijaloga na ministarskoj razini s Europskom komisijom je, među ostalim, razgovarano o cjelodržavnim strategijama za upravljanje javnim financijama i za reformu javne uprave, koordinacijskoj strukturi, te depolitizaciji i usklađivanju zakona o državnoj službi sa principima za profesionalnu upravu.
Istaknuto je kako je završetak neophodnih koraka u reformi javne uprave jedan od 14 ključnih prioriteta iz Mišljenja Europske komisije. Komisija je pozdravila usvajanje Strateškog okvira za reformu javne uprave u BiH 2018.–2020., što je jedna od preporuka i dio kratkoročnih prioriteta iz Analitičkog izvještaja. Institucije u BiH pozvane su da usvoje cjelodržavnu strategiju za upravljanje javnim financijama, te akcijske planove za upravljanje javnim financijama i reformu javne uprave. Potrebno je uspostavljanje političkog tijela i jačanje tehničke koordinacijske strukture kako bi se unaprijedio cjelodržavni pristup reformi javne uprave, te uspostavljanje zajedničkog okvira za praćenje zasnovanog na učinku i osiguranje financijske održivosti. Također, potrebno je da se u BiH izmjene zakoni o državnoj službi tako što će depolitizirati odnosno osigurati da se zapošljavanje, napredovanje i otpuštanje vrši na osnovu zasluga, te ojačaju kapaciteti agencija za državnu službu.
Tehničkim dijalogom, koji je održan u drugom dijelu sastanka, sa strane BiH kopredsjedavao je Dragan Ćuzulan, koordinator za reformu javne uprave, a sa strane EU Michela Matuella, šefica Jedinice za Albaniju i BiH u DG NEAR-u. Predstavnici institucija u BiH i Europske komisije razgovarali su o akcijskom planu za reformu javne uprave, državnoj službi i upravljanju ljudskim potencijalima, te razvoju javnih politika i koordinaciji. Među ostalim, istaknuto je kako BiH treba pripremiti i usvojiti program za usvajanje acquis-a, što je jedan od ključnih prioriteta iz Mišljenja.