1. Unapređenje organizacijske strukture sustava javne uprave na svim upravnim nivoima |
2. Povećanje dostupnosti informacija javne uprave |
3. Unapređenje mehanizma za zaštitu prava pojedinaca na dobru upravu i javni interes |
Strateški cilj u oblasti Odgovornost je postići organizacijsko i učinkovito usklađen i transparentan sustav javne uprave sa unaprijeđenim internim i eksternim nadzorom nad radom javne uprave. Revidirani Akcijski plan nastoji ostvariti ovaj cilj kroz tri mjere, koje podrazumijevaju osiguranje adekvatne organizacije uprave, jačanje odgovornosti prema javnosti kroz jačanje pristupa javnim informacijama, te postojanje odgovarajućeg sustava provjera, što podrazumijeva učinkovit sustav žalbi u upravnom postupku, kao i neovisni nadzor i sudsku kontrolu nad radom uprave.
Prva mjera koju Revidirani Akcijski plan u oblasti Odgovornost predviđa organizacijsko unaprjeđenje i usklađivanje sustava javne uprave. Planirane aktivnosti predviđaju izradu analize organizacijske strukture javne uprave, sa preporukama za unaprjeđenje stanja i uspostavu uniformne tipologije upravnih organa i organizacija na svakoj upravnoj razini. Nakon provedene analize bit će pripremljen plan unaprjeđenja organizacije javne uprave i institucionalnog razvoja, te izvršeno usklađivanje sukladno identificiranim modelom i tipologijom (uključujući izmjene zakonskog okvira). Revidirani Akcijski plan predviđa i stavljanje u funkciju elektronskih registara organa i organizacija javne uprave za sve razine uprave, te njihovu objavu. Planirana je i priprema analize zakonodavstva u cilju jačanja menadžerske odgovornosti, te organizacija radionica i obuka kojima bi se povećala svijest o potrebi jačanja menadžerske odgovornosti. Ishod provedenih aktivnosti treba da bude uspostavljena racionalna i uniformna organizacija javne uprave, sa funkcionalnim mehanizmima za provođenje upravne djelatnosti i njenu kontrolu.
Druga mjera Akcijskog plana predviđa osiguranje maksimalne dostupnosti informacija javne uprave. Pravo pristupa javnim informacijama mora biti propisano zakonodavstvom uvažavajući princip maksimalne transparentnosti, a zakoni se moraju dosljedno primjenjivati u praksi. Akcijski plan predviđa unaprjeđenje zakona o slobodi pristupa informacijama na svim razinama. Zakoni bi trebali propisati standarde proaktivne transparentnosti, kako bi te informacije institucije bile u obavezi same objaviti, bez da su to građani tražili. Bit će razvijen online mehanizam mjerenja da li institucije ispunjavaju ove obaveze, ali i mehanizmi za praćenje provedbe zakona o slobodi pristupa informacijama, između ostalog, i kroz uspostavu baza podataka o svim zahtjevima koje su građani dostavili i odgovorima koji su dati. Službenici koji se bave ovim poslovima bit će obučeni o važnosti primjene zakona o slobodi pristupa informacijama i proaktivne transparentnosti. Krajnji rezultat provođenja ovih aktivnosti treba biti dosljedna praktična primjena prava na pristup informacijama uz propisane i implementirane standarde proaktivne transparentnosti.
Unapređenje procesa internog i eksternog nadzora nad radom javne uprave u fokusu je treće mjere u ovoj oblasti. To znači jačanje mehanizama za zaštitu prava pojedinca na dobru upravu, kao i zaštitu javnog interesa, osiguravanjem funkcionalnih internih i eksternih mehanizama zaštite ovog prava. Revidirani Akcijski plan predviđa jačanje upravnih inspekcija, kao i jačanje uloge neovisnih nadzornih institucija – ombudsmana i vanjske revizije. Predviđena je izrada seta mjera koje će doprinijeti povećanju implementacije preporuka nadzornih institucija, te održavanje niza radionica i obuka koje će ojačati svijest o neophodnosti njihovog poštivanja. Uzimajući u obzir pravo građanina da traži naknadu štete nastale nepravilnim radom uprave Revidirani Akcijski plan predviđa analizu i unaprjeđivanje zakonskog okvira u blasti nakanade štete nastale djelovanjem uprave. Svrha je osiguranje dosljednog i pravičnog postupanja u upravnim postupcima i upravnim sporovima zagarantovanog putem žalbi u upravnom postupku i sudske kontrole, kao i unaprjeđenje procedure i mehanizama za preuzimanje odgovornosti javnih organa u slučajevima kršenja propisa uz obeštećenje i/ili adekvatne kompenzacije. Ove aktivnosti trebale bi osigurati lakše ostvarivanje prava pojedinca na dobru upravu uključujujući i materijalno obeštećenje s jedne, uz istovremenu zaštitu javnog interesa, s druge strane.