Članovi nadzornih timova za reformu javne uprave Vijeća ministara Bosne i Hercegovine, Vlade Federacije Bosne i Hercegovine, Vlade Republike Srpske i Distrikta Brčko Bosne i Hercegovine na radionici održanoj 17. i 18. srpnja ove godine u Sarajevu najvećim dijelom usuglasili su tekst nacrta revidiranog Akcijskog plana za provedbu Strateškog okvira za reformu javne uprave do 2027. godine.

Prvog dana radionici su nazočila tri predstavnika nevladinog sektora u BiH, te su najavili da će komentare dostaviti prilikom provođenja e-konzultacija, a koje su planirane da se organiziraju do kraja srpnja ove godine. Neki od njih ukazali su, između ostalog, na potrebu reguliranja internih i eksternih napredovanja u državnoj službi s ciljem motivacije državnih službenika, te da Revidirani akcijski plan za provedbu Strategije reforme javne uprave treba biti usklađen sa Strategijom pravosuđa.

“Na radionici je razgovarano i o procjeni koštanja reformskih mjera, te će najviše novca biti potrebno za digitalizaciju usluga”, izjavio je Darko Kasap, koordinator za reformu javne uprave u BiH i dodao da se, uprkos pozivu Ureda koordinatora za reformu javne uprave, samo mali broj predstavnika nevladinog sektora odazvao za sudjelovanje na radionici.

Prema nacrtu Revidiranog akcijskog plana, do kraja 2027. godine institucije uprave u BiH trebale bi da digitaliziraju neke od prioritetnih usluga koje javna uprava pruža bh. građanima. Predviđa se i digitalizacija registara tih usluga. Također, traženo je da se formiraju organi uprave koje će se baviti digitalizacijom javne uprave, na državnoj razini, u Federaciji BiH, te u Brčko distriktu BiH dok u Republici Srpskoj već postoji Agencija za informaciono komunikacijska tehnologije.

Ovo je jedna od preporuka organizacije SIGMA, koja pomaže zemljama potencijalim kandidatima i kandidatima za EU da brže reformišu svoje uprave,  kao ključni aspekt uspješnosti aktivnosti iz akcijskog plana u oblasti digitalizacije. Nedostatak institucionalnog kapaciteteta pokazao se kao značajna prepreka razvoju i održivosti sistema elektronske vlade.

Od Bosne i Hercegovine Europska unija očekuje, a što je bila i preporuka Posebne PAR skupine za reformu javne uprave između BiH i EU, da revidira postojeći Akcijski plan i prilagodi rokove za ranije predložene aktivnosti.

Europsko povjerenstvo počela je raditi na screeningu (analitičkom pregledu i ocjenjivanju usklađenosti zakonodavstva BiH s pravnom tečevinom EU), te Bosna i Hercegovina u oblasti reforme javne uprave, pored strateškog dokumenta, mora imati i kredibilan akcijski plan.

Davor Šolaja, koordinator za reformu javne uprave Vlade Brčko distrikta BiH, Aleksandar Šuvak, koordinator za reformu javne uprave Vlade Republike Srpske, te Željko Škarica, koordinator za reformu javne uprave Vlade Federacije BiH zahvalili su se službenicima na radu i usuglašavanju teksta revidiranog Akcijskog plana.

Dogovoreno je da se do 29.07. 2024 godine nadzorni timovi formalno izjasne o konačnom tekstu dokumenta.

Ured koordinatora za reformu javne uprave radionicu u Sarajevu organizirao je, u suradnji sa koordinatorima za reformu javne uprave Vlade Republike Srpske, Vlade Federacije, Vlade Brčko distrikta BiH te uz tehničku podršku projekta EU4PAR, koji finansira EU).