Дневни аваз: Предсједавајући Представничког дома и Дома народа Парламента БиХ, а на тим функцијама тренутно се налазе Милорад Живковић, односно Илија Филиповић, ускоро би мјесечно могли зарађивати по најмање 6.500 КМ, ако у државним институцијама БиХ буде усвојен закон о дужностима и правима посланика и делегата Парламента.

Додатно "чешљање"

Овај приједлог јучер, неким чудом, није прошао Вијеће министара, враћен је Радној групи Министарства правде БиХ на додатно "чешљање" уз констатацију да је, очито, рађен у периоду прије рецесије и увођења мјера штедње.

Основица плаће предсједавајућих оба дома ускоро би могла досегнути баснословних 5.087 КМ, уз шта им, наравно, припадају и топли оброк од 250 КМ, трошкови смјештаја до 500 КМ, накнада за одвојени живот такођер до 500 КМ, паушал од око 750 марака, накнада за минули рад, трошкови пријевоза, па све до накнада за учење страних језика од 300 КМ…

Како сазнајемо, осим предсједавајућих, којима би коефицијент за обрачун плаће са 8,7 био повећан на 9,5, односно девет њиховим замјеницима, добро би прошли и предсједавајући клубова, којима се предвиђа раст коефицијента са 8,5 на 8,8, док би посланици и делегати добили незнатно увећање са 8,4 на 8,5, што значи да би им се плаћа кретала око 6.000 КМ. И та је цифра, наравно, без наплате рада у комисијама, учења страних језика, дневница за путовања, трошкове смјештаја…

Након мандата

Уз све то, члановима колегија оба дома те шефовима клубова, ако буде усвојен закон, бит ће плаћени и телефонски рачуни.

Према подацима Секретаријата Парламента БиХ, посланицима, делегатима и функционерима из прошлог сазива, којима је истекао мандат, за накнаде је исплаћено 1.164.626 КМ. Процјена Радне групе која је припремала нови приједлог закона јесте да би у наредној и 2011. години за ову намјену било потребно издвојити око 700.000 КМ.

Како до пензије од 1.800 КМ

Упосленима у Парламенту закон пружа и могућност пријевременог пензионисања, са 55 година старости и најмања 35 година радног стажа, а пензија би, према садашњем стању, износила око 1.800 КМ и расла би с повећањем плаћа у Парламенту БиХ.

Половина средстава за ове пензије ишла би из државног буџета, а другу половину сносили би пензиони фондови у БиХ. Занимљиво је да Радна група констатира како тренутно има око 200 особа које би могле остварити пријевремену пензију. У приједлогу закона истиче се да ове пензије није могуће умањивати примјеном неког другог прописа.